MENU
PORTALE
KONTAKT
22:09_19/09/2019
Wojna Hanibala. John Lazenby
Recenzja: Wojna Hannibala. Historia Militarna Drugiej Wojny Punickiej. Autor: John Lazenby
Wojna Hannibala. Historia Militarna Drugiej Wojny Punickiej została przeze mnie przeczytana w momencie, kiedy posiadałem już niemało informacji o tym najzacieklejszym zmaganiu między Rzymem i Kartaginą, o jego genezie oraz skutkach, a także o czołowych postaciach biorących w nim udział. Bez zastanowienia mogę stwierdzić, że żadne inne napotkane przeze mnie pojedyncze źródło nie było tak bogate w wiedzę o tym okresie, jak ta książka.

Druga Wojna Punicka jest konfliktem, na wzmiankę o którym nie sposób się nie natknąć, jeżeli studiuje się historię, a o postaci Hannibala, genialnego, kartagińskiego wodza, najprawdopodobniej słyszał każdy, nawet nie sięgając po żadną książkę historyczną. Ta lektura oferuje nam o wiele więcej niż ,,wzmiankę”. Tak jak wskazuje na to tytuł, jest to prawdziwa historia militarna, która powie nam dosłownie wszystko o wojskowej stronie tego konfliktu; poznamy tutaj wielkie starcia, jak i potyczki o niewielkim znaczeniu, dowiemy się o taktykach armii, ich uzbrojeniu, zostaną nam ujawnione strategie Kartaginy oraz Rzymu, a także to, co skłoniło obie strony do przyjęcia konkretnej drogi mającej doprowadzić do zwycięstwa, dowiemy się nie tylko o sławetnym przekroczeniu Alp przez Hannibala, ale również o operacjach na nieporównywalnie mniejszą skalę, takich jak podejście niewielkimi siłami pod dane miasto i bezowocne wycofanie się. Teraz, w trakcie pisania tej recenzji, dotarło do mnie, że prawdopodobnie na palcach jednej ręki mógłbym policzyć książki, które były tak obfite w szczegóły natury wojskowej. Inne aspekty drugiej wojny punickiej – choć podane skąpiej – również nie są zaniedbywane. Czytelnikom zostaną przedstawione nastroje mieszkańców, polityka, struktura społeczna, ekonomia, zabiegi dyplomatyczne i motywacje niektórych postaci; w większości przypadków tyczy się to Rzymu, ponieważ wiedza historyków o Kartaginie jest uboższa. Niezwykle ciekawą częścią Wojny Hannibala jest podsumowanie, w którym autor m.in. porównuje Hannibala i Scypiona. Wielu historyków poszło na skróty, nie przedstawiając merytorycznych argumentów, tylko wymieniając konkretne osiągnięcie swojego ulubieńca i wyłącznie na jego podstawie stawiając jednego z wodzów ponad drugim. Autor tej książki nie poprzestaje na przedstawianiu dokonań Kartagińczyka i Rzymianina, lecz dokładnie zestawia je ze sobą, ukazując mocne i słabe strony obu dowódców, nie zapominając również o zwróceniu uwagi na różnice między realiami, w jakich im obu przyszło prowadzić działania wojenne, dopiero na samym końcu konkludując.

Wojna Hannibala, pomimo tego, że zawiera w sobie właściwie wszystko, co wiadomo na temat drugiej wojny punickiej, nie jest w żaden sposób odkrywcza; nie przedstawia niczego nowego, czego nie można by znaleźć w innych źródłach, ani nie prezentuje świeżego punktu widzenia. Z tych powodów nie polecam tej pozycji nikomu, kto stosunkowo niedawno miał styczność ze źródłami wiedzy o drugiej wojnie punickiej. Jeśli jednak czytaliście książki o tym konflikcie dawno temu i część informacji zatarła się w Waszej pamięci, to wtedy ewentualnie możecie sięgnąć po Wojnę Hannibala; nie tylko odświeżycie sobie informacje, ale prawdopodobnie także dowiecie się czegoś nowego, o ile nie macie na koncie kilkunastu książek opisujących drugą wojnę punicką. Jeżeli jednak Wasza wiedza o drugiej wojnie punickiej jest przeciętna (znacie Hannibala, Scypiona, Fabiusza, większe bitwy, takie jak Kanny, Zama, czy Trebia, kojarzycie przejście przez Alpy, marsz na Rzym, zdobycie Nowej Kartaginy, lecz niewiele ponad to), obowiązkowo zakupcie tę książkę dzisiaj… jeśli o tym okresie wiecie jeszcze mniej, to nie tylko kupcie ją dzisiaj, ale już dzisiaj ją przeczytajcie!

Portal Wspectrum.eu posiada zgodę autora tej recenzji na zamieszczenie jej na jego łamach (Autor zamieszczał ją równierz na innych portalach).
SUGESTIE
ku pamięci
Polscy bohaterowie zmarli w 2018
Wojna Galijska
Recenzja: Wojna Galijska. Autor: Gajusz Juliusz Cezar
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte - piekłoszczyk czy wielki lider?