MENU
PORTALE
KONTAKT
22:04_03/04/2019
Terreg czyli Acta version 3
ACTA2 to początek! Nadchodzi #TERREG, czyli ACTA3!
Wszyscy żyjemy tym co będzie działo się w związku z przegłosowaniem przez parlament europejski dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, zwanym potocznie Acta2. Tym bardziej iż co raz częściej mówi się o szansach na realne powstrzymanie tej dyrektywy. M.in co raz częściej mówi się że odbędzie się powtórne głosowanie gdyż pierwsze przebiegło w wysoce kontrowersyjny sposób oraz o zablokowaniu tego projektu w radzie europejskiej.

Tymczasem zbliża się do nas głosowanie - ponoć już 8 kwietna - nad projektem, który

u niektórych budzi większy lęk niż ,,ACTA2”. Chodzi o akt, którego nazwę można przetłumaczyć w skrócie jako ,,Regulacje prewencyjnego zapobiegania treściom terrorystycznym w internecie” (oryginalnie: ,,Regulation of the European Parliament and of the Council on preventing the dissemination of terrorist content online"). W skrócie nazywa się go TERREG, a w Polsce prawdopodobnie będzie przez wielu nazywany ACTA3. Czym się różni TERREG od dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, nazywanej powszechnie ACTA2? Tym, że treści w internecie mają być kontrolowane nie pod kątem naruszenia praw autorskich, lecz zawartości terrorystycznej. Na podstawie TERREG wszystkie portale mają obowiązek usunąć treści ,,terrorystyczne” w ciągu jednej godziny od wydania im takiego polecenia przez uprawnione organy. Czym są te treści? Definicja ma być bardzo ogólna – w opinii wielu niebezpiecznie ogólna, dając władzy możliwość uznania za taką treść czegoś, co nią nie jest. Dodajmy, że TERREG ma dotyczyć monitorowania i usuwania wszystkich form komunikacji w internecie – niezależnie od tego, czy chodzi o publiczny post lub komentarz, czy o coś, co piszemy do znajomego w wiadomości prywatnej. Warto to dodać przed napisaniem o czymś, co znamy z tematów o ACTA i ACTA2 czyli stosowanie filtrów. Regulacje te dają uprawnienia rządom do wprowadzenia obowiązku automatycznego filtrowania treści pod tym kątem, rodzi się więc strach o to, jak po wprowadzeniu TERREG (a nie zapominajmy jeszcze o tzw. ,,ACTA2”) będzie wyglądała nasza sieć. Już teraz spore grono użytkowników różnych portali skarży się na kontrole treści. Co zrobią portale, jeżeli będą pod silną presją biurokracji? Nawet jeśli obawy wielu internautów – w tym autora tego tekstu – są wyolbrzymione i w praktyce to wszystko nie będzie aż tak źle wyglądać, to i tak sprzeciw wobec nich jest bardzo uzasadniony, ponieważ wolność jest jedną z najważniejszych wartości, która zbudowała kształt obecnego świata. Podobnie jak uzasadnione jest zakładanie na wszelki wypadek okularów, kiedy wiercimy dziury w suficie, ponieważ strata oka byłaby zbyt bolesna, albo gdy wychodząc z domu zamykamy drzwi na klucz – nawet jeśli prawdopodobieństwo, że ktoś się do nas włamie, jest niewielkie - ponieważ stratę możemy odczuwać przez długi czas.


Źródła:
http://www.wykop.pl/ramka/4873803/acta2-toruje-droge-dla-terreg-unijny-projekt-legalizacji-inwigilacji-i-cenzury/
https://www.wykop.pl/link/4876273/mobilizacja-przeciwko-terreg-acta2-na-sterydach/
https://juliareda.eu/2019/02/terrorist-upload-filters/
SUGESTIE
policyjny pościg
Dramatyczny pościg w Chicago
echo sejmu
Robert Winnicki: zachowanie spójności kulturowej, etnicznej oraz religijnej jest najważniejszym wyzwaniem dla naszego narodu
pixebay
Nagłe wezwanie do wojska na ćwiczenia. Co się dzieje?